ČISTĚNÍ KAMENŮ
Krystal, stejně jako všechny ostatní léčivé kameny, vyžaduje pravidelnou péči. Pohlcuje mnoho energie, přičemž se častokrát jedná o energii negativní.
Základním a nejběžnějším postupem pro očistu kamenů je jejich vložení do proudu tekoucí vlažné vody, nebo někde v přírodě v potůčku,... Doba omývání je intuitivní, sami poznáte, zda jsou kameny již energeticky čisté. Po omytí své kameny velmi opatrně a pečlivě osušte měkkým a čistým hadříkem. Osobně ráda čistím krystaly a minerální kameny ponořením do misky s vlažnou vodou a trochou mořské soli (přírodní , chemická s jodem ne) po dobu jedné hodiny, někdy i celý den.
Někdo si dělá i rituál s křišťálové misce s vodou s přidáním levandule, bazalky nebo šalvěje. Tyto a další například bílá šalvěj, kopál, borneol, dračí krev, santal, komkovice vonná nebo cedr se využívají k očistě pomocí 20-30 vteřinového vykuřování, kdy kameny procházení kouřem z vykuřovadla. Další možnosti je nechat kámen v misce s nevařenou hnědou rýži přes noc. Rýži pak vyhodíte.
Při samotné očistě je důležité myslet na to, co děláte.
Vizualizace - představte si v duchu, jak sloupec čistě bílého nebo zlatého světla sestupuje shora a obklopuje váš kámen. Myslete při tom na to, že máte záměr, aby kámen byl očištěn a proměnil negativní energie do těch pozitivních. Vizualizace v kombinaci s vaším záměrem očisty je dostatečně silná na to, aby kámen očistila. A opět platí, že je třeba poslouchat svou intuici.
NABÍJENÍ KAMENŮ
Já mám osobně ráda techniku nabíjení křišťálu slunečním/růženín a ametyst na nepřímém slunci/ nebo měsíčním svitem na parapetu okna. Nejsilnějších účinků je možné dosáhnout za úplňku, kdy jsou všechny energie na vrcholu. Pak doporučuji nabít si kameny ve své levé ruce s myšlenkami ke kterému účelu jste je zvolili. Například růženín pro přivolaní lásky, nebo pro sebelásku, atd. Vytvořte si pozitivní vlastní větičku, kterou si několikrát zopakujete.
JAK ČASTO
V období kdy prožíváte hodně stresu a práce můžete očistit kameny i v daný den, jinak doporučuji čistit v době úklidu vaší domácnosti dle vlastního uvážení. Ale říká se, že právě ono čištění vám pomáhá využívat sílu těchto kamenů.
Někdo využívá i půdu pro dobíjení růženínu nebo rodonitu, ale najít netknutou půdu člověkem není lehké.
Když budete čištění zanedbávat, krystaly budou zahlcené a jejich síla začne pomalu slábnout, proto je dobré se tomu věnovat.
POZOR, některé kameny nemají rády vodu (nepoužívejte ani do země): angelit, halit, chalkantit (tento se nedoporučuje se umisťovat na poličky, protože už i při zvýšené vlhkosti uvolňuje škodlivé látky), kalcit, kamenec, kunzit, kyanit, labradorit, pyrite (případně zvládne rychlé opláchnutí), malachit, selenit, tyrkys.
POZOR, do solného roztoku nevkládejte perly a opál, mohlo by dojít k jejich poškození.
Po omytí kameny velice pečlivě osušte měkkým a čistým hadříkem.
Některé minerální kameny mají samočistící schopnosti a očistu tedy nepotřebují, jedná se o tyto druhy: apofylit, azurit, citrín, diamant, fenacit, kyanit.
Na samotném ametystu, karneolu, citrínu, kyanitu a selenitu, je možné čistit a nabíjet ostatní krystaly položením přes noc přímo na minerální kámen, nebo v sametovém či hedvábném váčku společně s kamenem.
Někdy se doporučuje křišťál položit na hematit, aby se vybil. Potom nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci. Křišťál může být i vydatnou pomocí ostatním kamenům, které bez rozdílu čistí a energeticky oživuje.
POZOR na tyto nebezpečné minerály, mohou být toxické a v určitých případech smrtelné pro člověka: arzénopyrit, chrysotil (azbest), chalkantit, koloradoit (coloradoit), galenit, hutchinson (hutchinsonite), sulfid arseničný(auripigment, orpiment), antimon (stibnite), tobernit (radioaktivní uran), cinabarit (Jde o jeden z nejjedovatějších minerálů na Zemi. Vzniká v blízkosti ložisek síry a při sopkách. Když se zahřeje nebo zlomí, uvolňuje se z něj rtuť, která může způsobit leccos: od záchvatů třesení až po smrt.).