5 živlů - 5 TYPŮ CHI

V čínské filozofii se pro vyjádření 5 živlů často používá název „Wu Xing“.

Wu znamená pět a Xing je zkrácený termín „wu zhong liu xing zhi chi“, který doslovně hovoří o pěti typech chi dominujících v různém čase.

Voda dominuje v zimě,    Dřevo na jaře,   Oheň v létě,  Kov na podzim.

V průsečíku dvou období je přechodné období, které reprezentuje živel zem. V čínské literatuře se běžně dlouhé fráze zkrátí do pár slov, a tím se originální význam fráze ztrácí. Wu Xing je toho důkazem.

Nejdůležitějším principem Feng Shui je princip pěti elementů, který se spojuje s teorií jin a jang. Spolu formují základní teorie energie chi, čímž se stává centrální strukturou studia všech škol tradičního Feng Shui. Mistři Feng Shui už dávno předpokládali, že vše ve vesmíru se skládá z různých kombinací pěti elementů. A protože energie chi je popisována jako kosmická síla, svým prouděním nese v sobě charakteristiky univerza. Tyto elementy se dají popsat i jako pět energií nebo pět fází energie chi.

Cykly 5 prvků - Pět elementů navzájem na sebe působí ve čtyřech cyklech.

 

  1. Produkční CYKLUS
  2. Oslabující CYKLUS
  3. Destrukční CYKLUS
  4. Kontrolní CYKLUS

Ve Feng Shui aplikacích se na základě působení těchto cyklů vybírají prvky na aktivaci, potlačení nebo ošetření energie v prostoru nebo v samotném člověku. V produktivním cyklu, jeden element vytváří a produkuje druhý ten následně produkuje další. V oslabujícím cyklu jeden element oslabuje ten předešlý, čímž ponižuje jeho energii. V destrukčním cyklu, element ničí druhý element, zatímco v kontrolním jsou elementy navzájem kontrolovány a řízeny. Kontrolní cyklus je přesný opak destruktivního.

Voda   kontroluje  zem    - hodně vody dokáže hýbat se zemí

Zemi   kontroluje  dřevo  - tvrdá nebo měkká zem určuje jak a zda vůbec bude strom růst

Dřevo  kontroluje  kov     - těžké dřevo dokáže změnit tvar lehkého kovu

Kov    kontroluje   oheň   - těžký kov může být použit na zadržení ohně / kovové clony /

Oheň  kontroluje   vodu   - oheň se používá na ohřev a var vody

Pět elementů a lidské tělo

K dosažení maximálních účinků Feng Shui se využívá pět elementů i pro sladění samotného člověka. Každý orgán v lidském těle je přiřazen k určitému elementu a na základě zjištění nemoci a který element zapříčiňuje naše zdravotní problémy, je možné zharmonizovat celé tělo. V podstatě je to základem čínské medicíny a čínské astrologie. Pokud máte to štěstí a vaše tělo má všech pět prvků v rovnováze, pak vás většinou zdravotní problémy obcházejí. No i v takovém případě vám pravděpodobně mistři čínské medicíny doporučí zdravou stravu a zdravý životní styl bez stresu, napětí, ...

Následující tabulka ukazuje vztahy pěti elementů s anatomií lidského těla.

element.jpg

logofinalx

Jiráskova 1296, Hlinsko 53901
IČ: 05763614

+420 733 208 534

info@analyzabydleni.cz

 

©2021 AnylyzaBydleni.cz. Hosted on MyDreams VPS server