Vodní prvky se ve Feng Shui přiřazují k dobrému štěstí i k penězům. Umístění čisté vody na správném místě dává příležitost na vytvoření pozitivní CHI, která ovlivňuje všechny obyvatele domu. Naopak nevhodné umístění dokáže zapříčinit ztrátu peněz, štěstí a nových pracovních příležitostí.
Upravená zahrada podle principů Feng shui lahodí nejen oku ale i duši, zdraví a prosperitě. Jak jsem už mnohokrát říkala, nejdůležitější vliv na energie v interiéru má exteriér. Proto úprava zahrady a okolí bytu či domu je nesmírně důležitá.
1.
V první řadě by měla být zahrada vyvážená jinem a jangem. Jedná se o zasazení domu, tmavá a světlá místa, pohyblivá a nepohyblivá místa, vyšší a nižší, kameny a voda, …
2.
Jezírko, fontána a ostatní vodní prvky přinášejí dobrou pozitivní energii CHI tak dlouho jako jsou jang, čili v pohybu. Jedině čistá, cirkulující a průzračná voda dokáže zvýšit pozitivní energii CHI, protože shromažďuje jangovou CHI. Pokud se voda stává jinovou, stálou, neměnnou, potom se její pozitivní účinky ztrácejí.
Pro umístění jezírka je potřebná analýza periodických létajících hvězd. Jen tak umíme využít přízeň energie a dokážeme se tak vyhnout negativním energiím.
3.
Typy rostlin v zahradě a v domě jsou důležité ale ne podstatné. Rostliny s ostrými listy vytvářejí ostrou scha chi energii, která řeže prostor, seká a dává do energetické nerovnováhy, proto by se neměli nacházet hlavně v místech kde odpočíváme, na terase u lavičky. Rostliny s plnými listy anebo plody podporují nahromadění energie. Taktéž velké, mohutné a vysoké stromy by neměli být v přední části, aby nebránili vstupu hlavní energii na pozemek a do domu. Naopak by se měli nacházet v zadní části, aby dodali domu silu, stabilitu a klid. Zahrada by měla být plná různobarevných květin všude okolo, aby přilákali pozitivní chi. Jen pěkně upravená zahrada bez zjevných problémů umí z pohledu Feng Shui splnit svůj účel.
Pro vytvoření energie zdraví, dlouhověkosti můžeme použít bylinky, ty se hodí hlavně do východní části zahrady. Na jihozápad zas patří květy nebo stromečky v párech.
Velmi zvláštní a speciální rostlinou je jasmín. Jasmín je rostlinou individualista, rád roste sám a vytváří si svůj svět. Pozitivně působí na duši a nitro, proto například na jihozápadě zlepšuje štěstí a úspěch v lásce. Svojí vůní a ozdravnými účinky např. pod oknem ložnice určitě vylepší spánek a vaši náladu při pohledu z okna.
4.
V zahradě je potřeba dávat si pozor na místa se stagnující a mrtvou energií. Vyschlé, zničené, polámaná místa vytvářejí velmi nepříznivé vlivy. Rychlou nápravou je vysazení trávy nebo položení pěkného květináče do prázdného a nepěkného rohu zahrady.
5.
Zahradní osvětlení sehrává velmi důležitou roli. Dodává místu jangovou energii, stimuluje ohnivou chi a tím dodává místu život. A o to nám přeci jde, dodat do všech koutů zahrady životadárnou energii chi, abychom ovlivnili všechny životní oblasti a sféry podle světových stran.
6.
Kompost nebo odpadkové koše by nikdy neměli být na jihovýchodě nebo východě, protože tady dřevo roste a jakákoliv stagnující energie oslabí daný sektor. Koše by měli být schované na místech pro ně určených a obrostlé popínavými rostlinami nebo květy.
7.
V zahradě bychom měli dodržovat i rovnováhu všech 5 elementů. Tady není tabu v použití dřeva a kovu nebo ohně a vody. Sice to jsou protichůdné elementy, tím že je všude okolo dřevo, se jejich negativní vliv neprojeví. Z pohledu vlivu energie jsou rostliny elementu dřevo symbolem pohybu. Ohnivé rostliny reprezentují krásu a humor, zemité jako například klematis vyjadřují klid a stabilitu, kovové jako například okrasné trávy vyjadřují sílu a odvahu, vodní zase serióznost, touhu a chtění.
Přejeme krásné chvíle ve vaší zahradě.